DUYURULAR

Hyundai Hidrojeni Yaygınlaştırma Vizyonunu Açıkladı.

  • Hyundai,“Herkes, Her S¸ey ve Her Yer" felsefesiyle, hidrojeni 2040 yılına kadar yaygınlas¸tıracak.
  • Bu amaçla Hydrogen Vision 2040'ı duyuran Hyundai, üretim maliyetlerini de düs¸ürecek.
  • Hyundai ayrıca, 2028 yılına kadar tüm ticari araç modellerinde yakıt hücresi sistemlerini uygulayan ilk üretici olacak.


Hyundai Motor Grubu, yakıt olarak hidrojeni ve küresel anlamda bu enerjiyi yaygınlas¸tırmak için yepyeni vizyonunu açıkladı. Bugün düzenlenen Hydrogen Wave Global forumunda bu vizyonunu paylas¸an Hyundai, ulas¸ım ve digˆer endüstriyel sektörler bas¸ta olmak üzere hidrojenin günlük yas¸amda daha çok kullanılmasını sagˆlayacak yaygınlas¸tırma planlarını sundu.

Hyundai, 2040 yılına kadar hidrojende çok fazla yol kat etmeyi hedeflerken aynı zamanda her tür mobilite için temiz sürdürülebilir enerjiye yönelik öncülügˆünü de devam ettiriyor. Hyundai bu kapsamda daha çok hidrojen yakıt hücreli elektrikli veya pilli elektrikli güç aktarma organlarının yanı sıra yakıt hücreli sistemlerin uygulanmasını içeren tüm yeni ticari araç modellerinin elektrifikasyonunu da kapsayacak benzeri görülmemis¸ planlarını paylas¸tı. 

Güney Koreli otomotiv devi, 2028'e kadar tüm modellerinde cesur bir strateji izleyerek, sektörü yeniden s¸ekillendirmeye ve sürdürülebilir temiz bir gelecegˆi gerçekles¸tirmeye yardımcı olacak. Hyundai, özellikle alternatif yakıt türüne sahip modelleriyle ticari araç sektörünün öncüsü konumuna gelmeyi hedefliyor. Hyundai’nin bu vizyonu, hidrojen enerjisini evler, is¸yerleri ve fabrikalar gibi yas¸amın ve endüstrinin her alanında uygulanacak. Ana hedef, hidrojeni herkes, her s¸ey ve her yerde kolayca kullanılabilir hale getirmek. Grup ayrıca, 2030 yılına kadar bataryalı elektrikli araç (BEV) ile yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV) arasındaki fiyat farkını da en aza indirgemeyi planlıyor.


I·lk kez 1998'de ilk yakıt hücreli elektrikli (FCEV) modelinin gelis¸tirilmesinden bu yana çok fazla yol alan Hyundai, 2013 yılında da FCEV'lerin seri üretimine kapı açarak Tucson FCEV (ix35 Fuel Cell) modelini tanıtmıs¸tı. Ardından, 2018'de yeni nesil yakıt hücreli SUV model olan NEXO'yu ve 2020'de de dünyanın ilk yakıt hücreli agˆır vasıtası olan XCIENT Fuel Cell kamyonu piyasaya sürdü. Bu sayede temiz ve sıfır emisyonlu araçlarla çevreye kars¸ı olan bilincini de geri plana atmamıs¸ oluyor.

Hydrogen Vision 2040 – Enerji paradigması degˆis¸imi yoluyla karbon nötrlügˆü çözümü

Hyundai’nin 2040 yılına kadar kesintisiz olarak uygulamayı planladıgˆı bu hidrojen vizyonu, sadece ulas¸ımda degˆil, aynı zamanda daha genis¸ endüstri ve sektör alanlarında da devreye girecek. Ayrıca Hyundai, 2023'te piyasaya sürecegˆi XCIENT Fuel Cell'e dayalı bir traktör de gelis¸tiriyor. Bu traktöre ek olarak, tam otonom olarak hidrojenle çalıs¸an bir konteyner tas¸ıma sistemi 'Trailer Drone' konseptini tanıtan Hyundai, böylelikle verimli yakıt tüketimlerine sahip ticari araçlar hususunda dünya devi olmayı hedefliyor. Sürücüsüz TIR olarak da adlandırılan bu agˆır vasıta, özellikle karayolu tas¸ımacalıgˆında s¸irketlere inanılmaz kolaylıklar sagˆlayacak.

Hidrojen yakıt hücresini binek ve ticari araçların dıs¸ında yüksek performanslı otomobiller, kentsel hava hareketliligˆi, robotlar, uçak ve gemilerde de kullanmayı amaçlıyor. Ulas¸ım haricinde binalara, kentsel enerji kaynaklarına ve enerji santrallerine de elektrik ve ısıtma sagˆlanması için hidrojeni öne sürecek. 

Hyundai bu hedeflerine ulas¸mak için 2023 yılında önemli ölçüde gelis¸tirilmis¸ dayanıklılık ve verim ile daha düs¸ük bir fiyat ve hacim gerçekles¸tiren yeni nesil bir yakıt hücresi sistemini piyasaya sürmeyi planlıyor. Devam eden Ar-Ge çalıs¸maları sayesinde, markanın mühendisleri son 20 yılda yakıt hücresi maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı bas¸ardı. 

Hyundai, bu vizyon dogˆrultusunda sadece hidrojen degˆil aynı zamanda elektrikli otomobillerinde de yeni bir çagˆ bas¸latmayı hedefliyor. Mevcut menzilleri iki katına çıkarmak için piller üzerindeki çalıs¸malarını sürdüren Hyundai, aynı zamanda tamamen elektrikli ve hidrojenli yüksek performanslı araçlar üretmeyi de planlıyor. 

Vision FK adıyla gücü 500 kW’nin üzerinde bir konsept de gelis¸tiren Hyundai, bu etkileyici otomobille 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında ulas¸ıyor. Arkadan itis¸li spor otomobil, yüksek performansına ragˆmen bir depo hidrojen ile 600 km gibi oldukça yüksek bir menzile ulas¸abiliyor.

NEREDE

Fevzi Çakmak Mah Ankara Cad No 198 - Karatay - Konya
T : 0332 236 66 66 T : 0332 236 55 55

Krokimiz için tıklayınız
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Satış

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
Pazar: 09:00 - 17:30

Servis

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
TEST SÜRÜŞÜ
SERVİS RANDEVU