DUYURULAR

Hyundai IONIQ 5 İle Seul’de Otonom Sürüşe Başladı.

• Hyundai, Kore’nin bas¸kenti Seul’ün en is¸lek bölgesinde 4. Seviye otonom sürüs¸e bas¸ladı.

• IONIQ 5 ile pilot hizmete bas¸layan Hyundai, bu test sürüs¸leriyle mevcut teknolojiyi gelis¸tirecek.

• Güvenli sürüs¸ için trafik durumu ve is¸aretler, uzaktan yardım kontrol sistemleriyle destekleniyor.


Araç teknolojileri ve mobilite alanındaki uzmanlıgˆını bir üst kademeye tas¸ımak isteyen Hyundai Motor Grubu, yapay zeka destekli araç çagˆırma platformu 'i.M.'yi is¸leten Koreli bir giris¸im Jin Mobility ile is¸birligˆi yaparak Güney Kore’nin bas¸kenti Seul’de 4. Seviye otonom sürüs¸lere bas¸ladı. Güney Kore Arazi, Altyapı ve Ulas¸tırma Bakanı Won Hee-Ryong ve Seul Belediye Bas¸kanı Oh Se-Hoon ise RoboRide aracını test eden ilk müs¸teriler oldu. 

Seul’ün en kalabalık ve en gözde lokasyonlarından birisi olan Gangnam'da, en son teknoloji ürünü 4. seviye otonom sürüs¸ teknolojisine sahip IONIQ 5 elektrikli araçlar kullanılıyor. RoboRide araç çagˆırma hizmetine pilotluk yapan bu araçlar, müs¸teriler tarafından çagˆırılarak s¸ehir içi ulas¸ımda kullanılacak. Hyundai’nin ilk araç çagˆırma hizmeti olan RoboRide, Kore Arazi, Altyapı ve Ulas¸tırma Bakanlıgˆı (MOLIT) tarafından da desteklenerek gerekli tüm yasal izinleri almıs¸ durumda.

Güney Kore bas¸ta olmak üzere, tüm dünyaya hizmet eden yapay zeka destekli mobilite platformu Jin Mobility ile yapılan is¸birligˆi, araçların gelis¸imi için de önemli bir adım olarak degˆerlendiriliyor. Jin Mobility, i.M uygulamasında iki adet IONIQ 5 RoboRide aracı çalıs¸tırmaktan ve denetlemekten sorumlu olacak. Grup ayrıca, trafikteki güvenlik ve sürüs¸ analizleri gibi çes¸itli kriterleri de göz önünde bulundurarak otonom sürüs¸ teknolojisini daha da gelis¸tirmeyi planlıyor. Bu hizmeti kullananların geri bildirimleri, yorumları ve tecrübeleri de gelecekte daha yaygın bir s¸ekilde kullanımın önüne açmak için oldukça önemli.

Hyundai, en kalabalık trafik ve güvenli sürüs¸ ortamına hazırlanmak için trafik sinyallerini otonom araçlara bagˆlayabilen bir sistem kurarken, sürüs¸ güvenilir ve sorunsuz olması adına 2019'dan bu yana test sürüs¸leri yaparak çok sayıda sürüs¸ verisi topladı. Ayrıca, güvenligˆi sagˆlamak için kendi bünyesinde gelis¸tirdigˆi uzaktan araç destek sistemini aktif olarak kullanıyor. Sistem, otonom sürüs¸ durumunu, aracı ve rotayı izlerken otonom sürüs¸ün mümkün olmadıgˆı durumlarda s¸erit degˆis¸tirme gibi uzaktan yardım is¸levleriyle araç içerisindeki yolcuları koruma altına alıyor. 4. seviye otonom sürüs¸ teknolojisine sahip IONIQ 5 RoboRide, bu sistemleri kullanarak sürekli olarak kendi sürüs¸ durumunu algılıyor, anlık kararlar veriyor ve trafigˆin hareketlerini kontrol ederek destek duymaksızın yol alabiliyor.

RoboRide pilot hizmeti, test sürüs¸leri kapsamında hafta içi 10:00 ile 16:00 saatleri arasında çalıs¸acak. Yolculukta en fazla üç kis¸iye izin verilirken, herhangi bir acil duruma müdahale etmek için araçta bir adet güvenlik amaçlı sürücü bulunacak.

NEREDE

Fevzi Çakmak Mah Ankara Cad No 198 - Karatay - Konya
T : 0332 236 66 66 T : 0332 236 55 55

Krokimiz için tıklayınız
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Satış

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
Pazar: 09:00 - 17:30

Servis

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
TEST SÜRÜŞÜ
SERVİS RANDEVU