DUYURULAR

HYUNDAI KONA 1.6 LT DİZEL, ŞİMDİ TÜRKİYE YOLLARINDA.

•Merakla beklenen KONA 1.6 lt dizel, 7 ileri DCT s¸anzıman kombinasyonuyla satıs¸a sunuldu.

•KONA 1.6 lt dizel, 137.500 TL’den bas¸layan fiyat etiketine sahip.

•KONA ayrıca, “KonAtolia” adı verilen Türkiye turuyla 40 günde 7.000 km yol katedecek.

Türk otomotiv endüstrisinin etkin markalarından biri olan Hyundai, merakla beklenen 1.6 litrelik dizel motorlu ve 7 ileri DCT s¸anzımanlı KONA modelini Türkiye’de satıs¸a sunmaya bas¸ladı. Özellikle Türkiye gibi akaryakıt fiyatlarının oldukça yüksek oldugˆu ülkelerde dogˆal olarak yakıt tüketimin önemi çok yüksek ve belirli bir süre daha trend olmaya devam edecek. Bu yüzden bir dizel motor ekonomik olmasıyla hala çogˆu tüketici tarafından merakla bekleniyor veya birinci tercih olarak liste bas¸ında yer alıyor. Otomotiv devi Hyundai de cebini ve ekonomisini düs¸ünen müs¸terileri için B-SUV segmentindeki estetik modeli KONA’nın Smartstream 1.6 dizel motorunu satıs¸a sunmaya bas¸ladı.

Üstün sürüs¸ dinamiklerini fazlasıyla yansıtan ve bir o kadar da verimli bir tüketime imzasını atan yeni Smartstream teknolojisi, daha düs¸ük egzoz emisyonu da sunuyor. Hyundai’nin yeni gelis¸tirilen Smartstream 1.6 litre dizel motoru, sürtünme oranındaki önemli bir düs¸üs¸ ile oldukça verimli bir turbos¸arj performansı da sunuyor. Genel olarak, motorun yapısı hafif malzemeler uygulanarak optimize ediliyor. Bu da önemli bir agˆırlık azalması ve daha düs¸ük motor gürültüsü anlamına geliyor. Rakiplerine göre daha sessiz ve daha düs¸ük titres¸im seviyesine sahip KONA, böylelikle bir dizel motordan daha çok benzinli modelleri anımsatıyor.

Hyundai, dizel modellerinin haricinde, düs¸ük yakıt tüketimi ile ilgili çalıs¸malarını da sürüyor. Hatta 2022 yılına kadar içten yanmalı motorların termik verimini yüzde 50 seviyesine ulas¸tırmayı hedefliyor.

Bu yoldaki çalıs¸malarından ödün vermeyerek gelecekte çok daha düs¸ük yakıt tüketimi elde etmis¸ olurken, aynı zamanda daha düs¸ük emisyon degˆerleriyle de çevreye kars¸ı saygılı olmaya devam edecek.

Hyundai mühendisleri, güçlü ve konforlu sürüs¸ özellikleri arasında iyi bir denge olus¸turdu. Hyundai’nin kendi gelis¸tirdigˆi 7DCT çift kavramalı s¸anzımanı, manuel ve otomatik tiplerin tüm avantajlarını tek bir yerde birles¸tiriyor. Ayrıca, geleneksel 6 vitesli otomatik s¸anzımanla kars¸ılas¸tırıldıgˆında yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını yüzde 20’ye kadar düs¸ürmüs¸ oluyor.

7DCT ile birlikte KONA’da üç farklı sürüs¸ modu sunuluyor. ECO, Normal ve Sport olarak adlandırılan bu modlar, her türlü sürüs¸ keyfine göre uyum sagˆlayabiliyor. Örnegˆin; ECO modda gaz tepkileri yavas¸ ve vites geçis¸ oranları daha hızlı bir s¸ekilde gerçekles¸erek özellikle s¸ehir dıs¸ı sürüs¸lerde maksimum ekonomi elde ediliyor. Normal mod ise günlük kullanımda hem ekonomiye hem de hızlı kullanıma olanak sagˆlıyor. Spor mod ise tamamen performanslı kullanıma yönelik. Sport’ta digˆer modlara göre vitesler daha uzun tutuldugˆu için farklı bir degˆis¸tirme düzeni var. Vitesler daha geç degˆis¸irken daha fazla devir çevirmeye de imkan tanınıyor. Ayrıca, gaz pedalının tepkileri de digˆer modlara göre daha hassas. Tork egˆrisi de bu modda daha düs¸ük devirlerden itibaren hissedilmeye bas¸lıyor ve böylelikle daha performanslı ve daha keyifli bir s¸ürüs¸ keyfi elde ediliyor.

Gelis¸mis¸ Motor Tahrikli Hidrolik Direksiyon (MDPS) ise her zamankinden daha iyi tepkilere sahip. Daha hızlı direksiyon hareketlerini mümkün kılan 58 mm / dev’lik bir vites oranı ile birlikte sunuluyor ve özellikle sportif sürüs¸lerde sürücüsüne maksimum keyif sagˆlıyor.

KONA, Hyundai’nin SUV serisinde tamamen yeni bir karakter. Bu yüzden etkileyici ve güçlü bir karaktere sahip olması neredeyse bir zorunluluk. Hyundai’nin geleneksel aile kimligˆi olan basamaklı ızgarası (Cascading Grille), KONA’da da en iyi s¸ekilde sunuluyor. Farların üzerine yerles¸tirilen LED gündüz lambaları ile mükemmel bir görüntü sunan bu ızgara, ayrıca kompozit farlarla da gayet s¸ık bir uyum içerisinde. Cesur bir ön ve arka ile birlikte kullanılan digˆer plastik aksamlar ise aracın off-road havasını zirveye çıkaran en büyük unsurlar. B segmentinde olmasına ragˆmen otomobilin genis¸ durus¸u ve hacimli yapısı, yeni bir tasarım özelligˆi olan 18 inç alas¸ım jantlar ile destekleniyor. Köpekbalıgˆı yüzgeci s¸eklindeki anteni, otomobilin cesur karakterine daha fazla katkıda bulunurken ayrıca dizel motorla beraber sunulan bir digˆer yenilik ise sunroof.

KONA’nın iç tasarımı, gösterge panelinin üzerinde pürüzsüz bir hat ile bas¸lıyor. Kontürlü yüzeylere sahip digˆer plastik aksamlar da egˆlenceli karakteri temsil eden boyalı parçalarla destekliyor. Renk vurgusu, havalandırma menfezinin çevresinde, vitesi, motor çalıs¸tırma dügˆmesi halkasını, koltuklardaki dikis¸leri ve direksiyon simidini çevreliyor.

Üst paketlerde sunulan, Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekleyen 8 inç navigasyon dokunmatik ekranının ergonomik konumda olması sürücünün sürüs¸ keyfini de engellemiyor. Kablosuz s¸arj (Qi), akıllı telefonları s¸arj ederken aynı zamanda USB bagˆlantı noktalarına ve AUX jaklarına bagˆlanarak sınırsız müzik keyfi de elde ediliyor. Üç as¸amalı havalandırma ve ısıtma sistemi, vücudu saran rahat koltukları ve fonksiyonel direksiyon simidi, yolculara daha da fazla konfor sunuyor.

KONA, hem yolcular hem de bagajlar için bol miktarda alan sunuyor. Arkadaki yolcular için 1,054 mm bas¸ ve 880 mm diz mesafesi sunarak oldukça rahat bir yolculuk imkanı sunarken rakiplerinin aksine klostrofobik bir yapıda degˆil. 361 litre bagaj kapasitesine sahip KONA, hafta sonu kaçıs¸ları ve daha uzun yolculuklar için de son derece ideal.

Türkiye’de satıs¸ına bas¸lanan yeni modelle ilgili olarak görüs¸lerini dile getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, ”Geçtigˆimiz yıl Mayıs ayında turbo benzinli motoruyla satıs¸ına bas¸ladıgˆımız KONA modelimizin bugün de 1.6 litrelik dizel motorlu versiyonunu tüketicilerimizle bulus¸turmanın sevincini yas¸ıyoruz. Aynen benzinli versiyon gibi segmentinin en güçlü motoru olan dizel de hem hem performansı hem yakıt ekonomisi hem de Euro 6D normlarını kars¸ılayan düs¸ük emisyon seviyesiyle beklentileri fazlasıyla kars¸ılayacak. Geçtigˆimiz yıl sattıgˆımız araçların içerisindeki SUV payımız yüzde 20 seviyesindeydi. Segmentinde liderligˆe kos¸an Tucson’un ardından satıs¸a sundugˆumuz KONA dizel sayesinde de SUV pazar payımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

KonAtolia Türkiye Turu da Bas¸lıyor.

Merakla beklenen otomobili bir road show projesiyle tanıtmak isteyen Hyundai Assan, 40 gün boyunca 40 s¸ehir gezerek toplamda 7.000 kilometre yol katedecek.

12 Nisan’da I·stanbul’dan start alan projede KONA 1.6 dizel, Türkiye’nin en kalabalık s¸ehirlerini ziyaret ederek otomobil meraklılarıyla bir araya gelecek ve yüzlerce test sürüs¸ü gerçekles¸tirecek. Hyundai Yetkili Satıcılarında gerçekles¸tirilecek test sürüs¸ günlerinde ayrıca, özel aktiviteler, Sanal Gerçeklik (VR) yarıs¸maları ve uzman sunumları da gerçekles¸tirilecek.

Ayrıca, KonAtolia Türkiye Turu’nda 40’tan fazla otomotiv gazetecisi KONA’nın direksiyonunda olacak. Yüzlerce kilometrelik test sürüs¸lerinin ardından tura katılan uzman gazeteciler, izlenimlerini ve model hakkındaki detaylı görüs¸lerini otomobil severlerle dogˆrudan paylas¸ma imkanı bulacak.

NEREDE

Fevzi Çakmak Mah Ankara Cad No 198 - Karatay - Konya
T : 0332 236 66 66 T : 0332 236 55 55

Krokimiz için tıklayınız
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Satış

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
Pazar: 09:00 - 17:30

Servis

Haftaiçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 17:30
TEST SÜRÜŞÜ
SERVİS RANDEVU